Pohrajte sa s farebnými kombináciami

Aké farebné kombinácie voliť do izieb-omega-bytok.sk

Nasťahovali ste sa do nového alebo si váš byt či dom jednoducho žiada po rokoch zmenu? Poradíme vám, aké farby zvoliť do jednotlivých izieb a ktoré farebné kombinácie miestnosti privedú k dokonalosti.

Nie viac ako tri farby

Doma by sme sa mali cítiť komfortne a útulne, niekedy však nedokážeme prísť na to, čo nám tam nesedí. Cítime sa nervózni, bez nálady, vyšťavení a potom to prenášame aj na ostatných členov rodiny. Niekedy pritom stačí jediné – trocha sa pohrať s farbami v interiéri.

Ak sa vám nechce hneď púšťať do maľovania, stále je čo zmeniť – textílie (závesy, koberce, ozdobné vankúše, poťahy na sedačkách a iné), nábytok alebo bytové doplnky. Skúste obmeniť napríklad kvetináče, svietniky alebo obrazy. Hoci sa táto úloha môže spočiatku javiť ako príliš jednoduchá, dajte si pozor na dodržanie základného pravidla: v miestnosti by sa nemali objaviť viac ako tri farby vo výraznej prevahe. Trúfate si?

Raj pre deti

Detská izba neslúži deťom len na hru, veď v školskom veku sa v nej musia vedieť sústrediť pri písaní domácich úloh a pri učení. Preto sú upokojujúce farby ako šedá, zelená či fialová menej vhodné. Dajte si pozor aj na veľké plochy červenej, iba by ich zbytočne rozdráždila.

Medzi farebnými kombináciami do detskej izby jednoznačne víťazí nadčasová biela doplnená o inú dominantnú farbu – ružovú, modrú, oranžovú alebo žltú. Často však vídať aj iné kombinácie. Všetko záleží od toho, ako veľmi ste pri výbere farieb a doplnkov odvážni.

Žltá si rozumie so zelenou aj modrou, príp. so sivou a béžovou. Sivú možno ladiť k ružovej aj modrej alebo k výraznej zelenej farbe. Dnes nie je nič výnimočné vidieť veselé farby aj na nábytku, napríklad na zásuvkách na komode či priečeliach postelí. Ak ich teda nechcete mať na stene, vychutnajte si ich inak.

Aké farebné kombinácie voliť do izieb-omega-bytok.sk
Zdroj obrázka: pixabay.com

 

Kvalitný oddych pre dospelých

Len tak si vylihovať v posteli, čítať dobrú knihu a od únavy napokon pokojne zaspať. Dá sa to aj vďaka vhodne zvoleným farbám v miestnosti. Bledá zelená, modrá, striebristé odtiene, ale i karamelová hnedá sú do spálne veľmi vhodné. Možno by vás to ťahalo aj k vášnivej červenej, tú je však najvhodnejšie použiť vo forme doplnkov.

Aby ste sa vo svojej spálni cítili skutočne pohodlne a dokázali dobre zaspať, voľte kombinácie, ktoré vás neznepokoja. Skúste kombinácie biela-zlatá-hnedá, biela-hnedá-zelená, šedá zelená-biela, svetlomodrá-biela-hnedá, zlatá-sivá-béžová, hnedá-žltá-biela, sivá-zelená-biela a uvidíte, aké divy to spraví s vaším spánkom či partnerským životom.

Reprezentatívne miestnosti

Vaše návštevy určite nikdy neobídu predsieň, kuchyňu ani obývačku. Preto by ste si mali dať záležať na tom, aby zanechali dobrý dojem. Moderné obývacie izby a kuchyne vítajú širokú paletu farieb: od zemitých odtieňov cez výrazné svieže farby až po bielu a jej blízke odtiene (maslová, béžová, bledožltá).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontrolný reťazec *