Keď na dovolenku, tak do Turecka!

Turecko láka príjemnými teplotami

Turecko – krajina tisícich tvárí. Nájdete tu naozaj všetko, priezračné čisté more, prekrásne pieskové pláže s pieskom mäkkým ako bavlnka, palmy i hory, rôzne prírodné úkazy, ktoré neuvidíte nikde inde na svete, antickú kultúru a chuť orientu, no v neposlednom rade spoznáte tureckú pohostinnosť v kvalitných hotelových i gastronomických zariadeniach. Luxus, ktorý vám dopraje dovolenka v Turecku, môžete zažiť na vlastnej koži už tento rok a nemusíte siahnuť ani hlboko do vrecka…

Turecko láka príjemnými teplotami

Turecko má vďaka svojej výbornej polohe vytvorené najlepšie podmienky pre vašu letnú dovolenku. Na svoje si tu prídu najmä tí, ktorým neprekážajú horúce letné dni, pretože teplota okolo augusta dosahuje až do 40 stupňov Celzia. Cez noc ortuť teplomera ostáva na dvadsiatich stupňoch, a preto je to najvhodnejší čas na nákup suvenírov pre najbližších. Počas dňa si pokojne vychutnávajte čaro slnečných pláží, more s príjemnou teplotou na kúpanie a ochutnávajte miestne špeciality domácich reštaurácií. Úradnou menou je nová líra, ale vám postačia aj eurá či doláre. Časový posun oproti Slovensku je plus jedna hodina.

Turecko láka príjemnými teplotami
Turecko láka príjemnými teplotami

Čo si v Turecku nenechať ujsť

Ak ste sa už ubytovali vo vašom luxusnom apartmáne, je čas poobzerať sa po atrakciách, ktoré sa rozhodne spájajú s týmto nádherným letoviskom. Bol by hriech nepozrieť si aspoň zopár, ako napríklad Kappadokiu – lokalitu, kde pred miliónmi rokov vybuchla sopka, ktorá región zaliala vrstvou sopečnej horniny, čo vytvorilo úžasné útvary pripomínajúce hríby. Vplyvom počasia, najmä vetra, sa z úkazov stali miesta, ktoré lákajú fotografov z celého sveta. Ale aj obrovský palác Dolmabahce v Istanbule ponúka na prehliadku vyše 300 miestností, ktoré vám o tureckej kultúre napovedia ešte čosi viac. Hagia Sophia, teda Chrám Božej múdrosti, je mešita slúžiaca aj ako múzeum a je symbolom Turecka dodnes. Mestečko Alacati vám ponúkne čo-to z gréckej architektúry a staroveké mesto Efes – vlastne jeho ruiny, ktoré je známe najmä z biblických príbehov, keďže tu pôsobil sv.  Ján Apoštol  a aj Apoštol Pavol pri zakladaní cirkvi. V Turecku sa dokonca nachádza aj Dom Panny Márie, kde údajne dožila svoj život.

Phaselis je ďalšie antické mestečko pri pobreží, ktoré sa oplatí navštíviť pre jeho pamiatky v podobe mohutných trosiek a kamenných stavieb, v jeho blízkosti sa nachádza aj národný park Olympos. V meste Antalya si určite nenechajte ujsť delfinárium, akvárium, zoologickú záhradu, zábavný park a typické turecké uličky so všetkým, čo k nim patrí. Sú to aj vodopády a lagúny, ktorých je v Turecku neúrekom. Keď však chcete svojim očiam dopriať skutočný úkaz prírody, nevynechajte návštevu Pamukkale – ide o prenádherné biele travertínové „hory“, ktoré v sebe ukrývajú prírodné bazéniky a rôzne útvary, jednoducho lákajúce k nafoteniu. Aj miestne pohrebisko Hierapolis vás presvedčí o tom, že ste ešte stále nevideli všetko. Staroveké antické brány a hradby, typické kúpele, kláštory, to všetko nájdete na svojej nezabudnuteľnej exotickej dovolenke v Turecku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontrolný reťazec *