Vianočné umelé kvety a dekorácie

Umelé kvety na vianočnom stromčeku

Vianočný stromček a jeho ozdobovanie má dlhú históriu. Ľudia si už bez neho ťažko vedia predstaviť obdobie Vianoc a tak nám v tomto čase spoza okien blikajú ozdobené malé, veľké, živé alebo umelé stromčeky.

Vianočné ozdoby v minulosti

Pozrime sa do minulosti, ako prežívali vianočné obdobie naši predkovia  a aké ozdoby dominovali na vianočných stromčekoch. Starí Slovania v období pred príchodom kresťanstva zdobili svoje domácnosti vetvičkami z ihličnatých stromov. Táto tradícia prešla z pohanského obdobia aj do kresťanstva. Tu však už pod stromčekom nachádzam okrem iného aj betlehem, ako pripomienku na narodenie Ježiša Krista. Prvé písomné zmienky o zdobení vianočného stromčeka pochádzajú z Rigy v Lotyšsku, bol to rok 1510. Ozdoby boli väčšinou prírodné a dostupné veci – ovocie, čerstvé a sušené, orechy, cukor balený do lesklého papiera, ručne vyrobené papierové ozdoby. Neskôr prichádzajú perníčky rôznych tvarov a voskové ozdoby. Na začiatku sa stromček umiestňoval na námestiach. V domácnostiach sa začal ozdobovať až neskôr. Na Slovensko prichádza tento zvyk z Nemecka až niekedy v 18. storočí, samozrejme najprv do pánskych sídiel, až potom do tých chudobnejších domčekov.

Sklenené gule

Sklenené gule, ako ich poznáme ešte aj dnes pochádzajú z Francúzska. Ich výrobu si patentoval v roku 1889 Francúz Pierre Dupont. Razom sa z nich stali najobľúbenejšie ozdoby vianočného stromčeka – fúkané gule z jemného skla. Najskôr sa vyrábali jednofarebné gule, neskôr sa ľudia dožadovali aj farebných gúľ prizdobovaných najrôznejšími ornamentmi alebo kresbami. Začiatkom 20. storočia sa objavili aj prvé jemné sklenené srdiečka, hviezdičky, snehové vločky či slzy. Dnes na stromčekoch nájdeme aj salónky a čokoládové figúrky.

Umelé kvety na vianoÄnom stromÄeku

Umelé kvety na vianočnom stromčeku

Živý či umelý vianočný stromček?

Od živých vianočných stromov prechádzame k výrobe umelých vianočných stromčekov, ktoré sa dnes vyrábajú aj v 3D kvalite na nerozoznanie od živých a vlastne ich kúpou chránime naše krásne lesy. A na rad prichádzajú aj umelé vianočné kvety a ozdoby rôznych tvarov a farieb. V obľube sú vtáčiky, motýle a sovy z pravých pierok, ktoré sa tiež používajú na výzdobu stromčekov a dotvoria tú pravú atmosféru. Umelé vianočné kvety a ozdoby sa dnes vyrábajú vo vysokej kvalite. Prevláda biela farba, ktorá sa dobre kombinuje s inými farbami.

Takže, môžete aj tohto roku vyzdobiť ten svoj vianočný strom podľa svojich predstáv, či už v módnej farbe, ktorá sa mení takmer každý rok, alebo v tej klasickej – červenej, zlatej, striebornej. Ale najpodstatnejšie je ovzdušie, ktoré si doma vytvoríme a láska, ktorú si spolu s darčekmi odovzdáme.

Krásne a pohodové Vianoce praje,
Dekora Poprad

pracovná pozícia: živnostník
firma: Dekora Poprad
odvetvie: umelé kvety (veľkoobchod)
web stránky: www.dekora.sk

One Reply to “Vianočné umelé kvety a dekorácie”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kontrolný reťazec *