Čo by mala obsahovať lekárnička

„Do lesa chodievame častokrát s úmyslom krátkej prechádzky a zabúdame, že aj v priebehu tohoto krátkeho času sa nám môže stať nehoda. Z vlastných skúseností tvrdím, že vždy je dobré zobrať si so sebou lekárničku!“

Nevrátiť sa v bolesti

Otlak, bežná vec, povie si väčšina z nás. Avšak otlak pár kilometrov od civilizácie vie narobiť poriadne problémy a utĺmiť zážitok z turistiky. Iné drobné úrazy, a nemusí to byť len pošmyknutie a pád vedia znepríjemniť túru. Nehody ako napríklad uštipnutie včelou, vetvička v oku od kolegu pred Vami, alergická reakcia na byliny v lese, porezanie ruky o ostrú trávu vieme efektne a rýchlo hodiť za hlavu ak máme aspoň malú lekárničku. Čo si však do takejto lekárničky nabaliť?

Obsah lekárničky závisí od dĺžky plánovanej túry. Pri dlhších túrach je lepšie počty položiek na zozname aj zdvojnásobiť. Ďalej je potrebné zohľadniť ročné obdobie a predpoveď počasia, náročnosť terénu, plánované aktivity, a určite myslieť aj na čas potrebný na návrat do civilizácie v prípade, že sa nehoda stane v strede túry a je to rovnako ďaleko na začiatok ako na koniec.

Hlavne porozmýšľať

Ja sa ďalej zamerám hlavne na lekárničku určenú na kratšie túry, napríklad aj prechádzku po NCH Baba.

  • Obväzivo: obväzy, sťahovací obväz, rýchloobväzy – rozne veľkosti na otlaky a drobné poranenia, gáza (vankúšiky)
  • Dezinfikácia: spray (Septonex, Peroxid vodíka), jódová tinktúra (na kliešte), kvapky do očí (Visine na výplach, začervenanie, cudzie predmety)
  • Pomôcky: nožnice, vreckový nožík, trojrohá šatka, spínacie špendlíky, hrejivé vankúšiky (v chladnom počasí)
  • Lieky: lieky ktoré máte predpísané, ďalej analgetikum (Ibuprofen), na alergiu (Claritine, Zodac), proti hnačke (Endiaron)
  • Krémy: balzám na pery, opalovací krém (tvár, krk, ruky)

Ja osobne používam na lekárničku jedno vrecko na baťôšku, prístupné z vonku. Priožené tam mám vždy aj jedny hygienické servítky. Pri zostavovaní lekárničky musí každý používať svoju hlavu a netreba zabúdať na dostatok tekutín, zvlášť ak ide o turistiku s deťmi, na kvalitnú obuv a vždy radšej o jeden kus oblečenia viac ako menej.

pracovná pozícia: projektový manažér
projekt: Obnovenie NCH Baba
odvetvie: projekty financované grantom
web stránky: www.prbaba.sk

Facebook 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Kontrolný reťazec *