Ako vybrať vhodné tapety do domácnosti? Tieto otázky si položte!

Luxusné tapety

Kým začnete prehliadať neuveriteľne širokú ponuku farieb, vzorov a materiálov, je dobré vziať do úvahy niekoľko faktorov. Na aké otázky by ste sa pri výbere tapiet mali zamerať?

Do akej izby tapetu vyberáme?

Je jasné, že tapeta v obývacej izbe bude úplne iná ako tapeta zdobiaca detskú izbu. Do obývačky sa hodia luxusné tapety so zaujímavým povrchovým riešením, prípadne tapety s moderným dizajnom, ktorý osvieži každý priestor. Keď budete vedieť, do ktorej miestnosti tapety na stenu zháňate, príde výber vhodného materiálu. Ak zháňate tapetu do kuchyne či kúpeľne, najlepším riešením sú vinylové tapety odolné voči vode, pare, oteru i teplote. Ich veľkou výhodu je, že sú umývateľné. Do iných miestností si môžete zaobstarať obľúbené vliesové tapety. Do detskej izby, kde hrozí, že dieťa môže tapetu pomaľovať alebo zničiť, sú lepšie umývateľné vinylové tapety alebo lacnejšie papierové tapety.

Luxusné tapety
Luxusné tapety

Ako ovplyvní veľkosť priestoru výber tapety?

Do malých izieb sa skvelo hodia tapety vo svetlých a jasných farbách, ktoré priestor opticky zväčšia a rozšíria. Lesk na tapete a hra so svetlom tiež pomôžu priestor zväčšiť a presvetliť. Naopak do veľkých priestorov si pokojne môžete dovoliť tapety s tmavším odtieňom, dobrou voľbou je tmavo červená, bordová či zelená. Báť sa nemusíte ani čiernej, ktorá sa často na tapete objavuje v zamatovej forme alebo v kombinácii so zlatou a dokáže dodať punc luxusu obyčajnej stene. Pri tmavých tapetách pozor na to kam ich nalepíte, pretože ak to budú steny oproti sebe môže tapeta veľmi priestor zúžiť. Výberom tapiet dokážete opticky „čarovať“ s veľkosťou priestoru. Ak potrebujete, aby izba vyzerala priestrannejšie a širšie, vyberte tapetu so vzormi vo vodorovnom smere. Naopak tapety so vzormi v zvislom smere docielia, že sa miestnosť bude zdať vyššia.

Ako skombinujem farby v miestnosti?

Farebné zloženie izby hrá pri výbere vhodných tapiet veľkú úlohu. Stanovenie celkovej svetlosti či tmavosti izby výrazne ovplyvňuje množstvo slnečného svetla. A ako farebnosť v domácnosti vyladíme do dokonalosti? Pre izbu s tmavým nábytkom a podlahou je vhodné zaobstarať si svetlé tapety, ktoré ju rozjasnia. Zaujímavosťou je, že drobné vzory svetlej farby priestor rozšíria, veľké tmavé vzory ho zúžia. Nenechajte sa však pomýliť, tapeta vyzerá inak pri dennom svetle a inak pri umelom osvetlení. Ak máte dominantný nábytok, voľte tapetu s jemnejším dizajnom, ak však potrebujete výrazný akcent, stavte na moderné tapety s výraznými farbami a vzormi. A ako docielite, aby interiér pôsobil jednotne aj napriek odlišným tapetám a motívom? Nezameriavajte sa len na konkrétnu izbu, vyberajte tapety vo farbe a štýle, ktorý sa bude niesť v podobnom duchu ako zvyšok domácnosti.