Tipy, ako ohriať vodu v bazéne

solarny-ohrev-bazénu-bazenoveprislusenstvo.sk

Letná sezóna sa pomaly blíži a je len otázkou času, kedy sa teploty ustália na hodnotách, ktoré priam nabádajú k osvieženiu v bazéne. Ako sa však dostať s teplotou vody na hodnotu, ktorá bude príjemná nielen pre otužilcov? Možností je niekoľko, záleží len na tom, akú efektivitu od ohrevu vody očakávame.

Elektrický ohrev vody v bazéne

Jednou z možností, ako si dopriať relax v príjemne teplej vode bazéna, je použitie elektrického ohrevu. Elektrický prietokový ohrievač sa dá použiť pri nadzemných aj zapustených bazénoch. Funguje podobne ako klasický prietokový ohrievač z našich domácností a zabezpečí nám za pomoci cirkulácie vody pomerne rýchlo požadovanú teplotu vody. Nevýhodou elektrického ohrevu sú jeho vysoké prevádzkové náklady, ktoré môžu našu peňaženku poriadne prevetrať. Veľký pozor si tiež treba dávať aj na bezpečnosť (riziko skratu) a pri kúpaní ohrev radšej vypnúť. Takýto spôsob ohrevu je síce veľmi efektívny, ale je vhodný skôr pre menšie bazény.

zastrešenie-bazéna-s-ohrevom-bazéna-bazenoveprislusenstvo.sk
zastrešenie bazéna s ohrevom bazéna

Solárny ohrev vody. V spolupráci so slnkom

Asi najpoužívanejším spôsobom ohrevu vody v bazénoch sa v poslednom čase stal solárny ohrev vody. Tento princíp je založený na využití solárnej energie, ktorá pomocou solárnych panelov dokáže vodu veľmi rýchlo zohriať a navyše ju aj istý čas udrží v príjemných teplotách. Oproti elektrickému ohrevu má tie výhody, že je neporovnateľne ekonomickejší a ohrev môže bežať aj počas aktívneho používania bazéna. Nevýhodou môže byť závislosť na priamom slnečnom žiarení a väčšie priestorové požiadavky. Solárny ohrev je vhodný aj pre väčšie nadzemné či zapustené bazény.

solarny-ohrev-bazénu-bazenoveprislusenstvo.sk
solárny ohrev bazénu

Doplnkovým spôsobom ohrevu a udržania teploty vody je tiež použitie solárnej plachty zo špeciálnej bublinkovej fólie. A aj keď táto nedisponuje žiadnym špecifickým systémom ohrevu, vďaka svojim vlastnostiam dokáže zohriať vodu aj o niekoľko stupňov. Navyše zabraňuje tvorbe rias, znečisteniu vody a funguje ako veľmi účinný izolant. Za nízke zriaďovacie náklady tak dostaneme pomerne slušný výsledok.

Ďalším veľmi efektívnym spôsobom, ako ohriať vodu v bazéne, je trubkový solárny ohrev. Tento účinný a cenovo výhodný variant si dokáže vyrobiť a nainštalovať aj zručnejší domáci majster už za pár desiatok eur. Je naozaj veľa možností, ako si s pomerne nízkymi vstupnými a prevádzkovými nákladmi zabezpečiť príjemne teplú vodu v bazéne. Treba si len vybrať tú z možností, ktorá najviac vyhovuje našej peňaženke, ale aj priestorovým či technickým danostiam nášho bazéna.