Je bezpečné cestovať do Turecka?

turecko dovolenka solvex.sk

Turecko si stále drží popredné miesto medzi dovolenkovými destináciami a nebude tomu inak ani nadchádzajúcu sezónu.

Téma bezpečnosti je medzi cestovateľmi prahnúcimi po lacnej dovolenke v Turecku veľmi častá. Niet divu, v minulých rokoch médiá príliš pozitívne informácie o Turecku nešírili, preto mohli cestovatelia nadobudnúť dojem, že nejde o bezpečnú krajinu.

Aká je situácia v Turecku a obľúbených letoviskách?

Ak patríte medzi tých, ktorí si vyberajú dovolenku first minute už začiatkom roka, určite vás zaujíma, či je atmosféra v krajine pokojná bez náznakov akejkoľvek hrozby. Turecko zastáva poprednú pozíciu v zozname najnavštevovanejších krajín z hľadiska letnej dovolenky, preto sú očakávania turistov naozaj veľké.

Zdroj obrázka: http://pixabay.com

Aktuálnu situáciu a bezpečnosť v Turecku sleduje a monitoruje Slovenské veľvyslanectvo v Turecku, ktoré o aktuálnej bezpečnostnej situácii informuje prostredníctvom stránok Ministerstva zahraničných vecí SR v sekcii Cestovanie a konzulárne info. Na tomto mieste vždy nájdete aktuálne odporúčania i hrozby.

Situácia v tureckých prímorských letoviskách je pokojná, treba však rátať so zdržaniami na letiskách v dôsledku sprísnených bezpečnostných kontrol. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky odporúča v prípade cestovania do Turecka využiť službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke ministerstva. Destinácie v Turecku má vo svojich katalógoch mnoho renomovaných cestovných kancelárií.

Informujte sa vždy u overených zdrojov

Informácie ohľadom bezpečnosti sa dostávajú do médií väčšinou skreslené, preto vždy treba overovať situáciu u zdrojov, ktoré majú echo z prvej ruky. A aj keby sa niečo dialo, tak je Turecko zhruba desaťkrát väčšie ako Slovenská republika, takže ak vznikne nejaký konflikt či už s utečencami zo Sýrie alebo teroristami, v žiadnom prípade to nebude mať vplyv na turizmus v lokalitách Tureckej a Egejskej riviéry.

Aj samotný Istanbul je od týchto letovísk vzdialený vzdušnou čiarou približne 500 km. Médiá i „zaručené informácie“ berte teda s nadhľadom a radšej sa vždy informujte u dôveryhodného zdroja – aktualizované odporúčania z hľadiska bezpečnosti v Turecku nájdete na stránkach Ministerstva zahraničných vecí SR.